Novinky v daních z příjmů pro rok 2017

Hlavní změny v daních z příjmů přinese novela zákona o daních z příjmů projednávaná jako součást daňového balíčku 2017. Daňový balíček 2017 měl nabýt účinnosti k 1. lednu 2017, pravděpodobně však bude schválen s účinností až od 1. dubna 2017. Novela zákona mimo jiné přinese pro celé zdaňovací období roku 2017 zvýšení daňového zvýhodnění na druhé dítě a na třetí a další dítě.

Platná Novela zákona o daních z příjmů pro rok 2016 mimo zvýšení částek daňového zvýhodnění pro druhé resp. třetí a další dítě přinesla jen minimum dalších změn. Plánovaná Novela 2017 je naproti tomu velice rozsáhlá – vládní návrh obsahuje 196 bodů změn a 12 bodů přechodných ustanovení. Některé změny se promítnou již pro zdaňovací období roku 2017 (např. zvýšení částek daňového zvýhodnění na dítě), některé až pro zdaňovací období započaté po účinnosti novely (např. pro fyzické osoby by se tyto změny použily až od roku 2018 – např. omezení maximální částky výdajů uplatňovaných procentem z příjmů, pokud bude tento návrh rozpočtového výboru přijat).

Daňové sazby zůstaly pro rok 2017 nezměněny, stejně tak se nadále uplatňuje u zdanění mezd princip superhrubé mzdy. Součástí návrhu novely je však např. rozšíření uplatnění srážkové daně na příjmy ze závislé činnosti (např. na příjmy z dohod o pracovní činnosti) nepřesahující měsíčně 2,5 tis. Kč (na příjmy z dohod o provedení práce do 10 tis. Kč měsíčně se bude srážková daň uplatňovat dle nezměněných pravidel) – tato změna se však pravděpodobně uplatní až v roce 2018.

0 odpovědí

Komentovat

Chceš se připojit do diskuze?
-

Napsat komentář